Jak řešit nepříznivou finanční situaci? Praktické rady a tipy pro vás!

Do prekérní finanční situace se může ze dne na den dostat takřka cokoli. Stačí jedna nezaplacená faktura od telefonního operátora nebo později uhrazený nájem a po krku vám mohou jít exekutoři. Ovšem finanční krize může nastat i tehdy, pokud vy nebo partner přijdete nečekaně o pracovní místo. A hypotéka ani účty jednoduše nepočkají, upomínky se následně začínají hromadit ve schránkách a nebezpečný kolotoč se závratnou rychlostí roztáčí. Bohužel typickým znakem obyvatel České republiky je strčit hlavu do písku před prvním větším problémem namísto jeho efektivního řešení. Pokud i vy máte problém s financemi, pak vám mohou pomoci následující řádky a praktické rady na nich uvedené.

Rada č. 1 – situaci řešte okamžitě

Nečekejte na první upomínky, neignorujte upomínky již došlé! Raději vezměte rozum i odhodlání do hrsti a začněte svou nepříznivou situaci okamžitě řešit. Buďto o finanční výpomoc poproste známé či přátelé nebo zamiřte do banky či k nebankovní společnosti. Ačkoli vám může být půjčka proti srsti, věřte, že v prvopočátcích vás může uchránit mnohonásobně větších problémů.

Rada č. 2 – kontaktujte věřitele

Jakmile to jenom bude možné, spojte se s institucí nebo firmou, které dlužíte. Jednat se může o telefonního operátora, pronajímatele bytu, ve kterém aktuálně bydlíte nebo třeba bytové družstvo. Zkuste vysvětlit svou aktuální situaci a domluvte se na splátkovém kalendáři. V drtivé většině vám daná instituce určitě vyjde vstříc.

Rada č. 3 – oddlužení až na posledním místě

Pokud vám dluhy přerostly přes hlavu a jejich objem neustále narůstá, pak je na místě zvažovat oddlužení neboli osobní bankrot. Mějte však na paměti, že osobní bankrot nemůže vyhlásit jen tak někdo. O jeho schválení rozhoduje soud, který zkoumá několik zásadních podmínek, mezi které patří zejména výše vašeho platu.