Průvodce vyřízením hypotéky: Jak získat hypotéku?

Pokud jste si již vybrali nějakou zajímavou nabídku na hypotéku od banky nebo i od jiného poskytovatele, k jejímu vyřízení stačí už jen pár kroků. Na to jak postupovat při vyřizování hypotéky, kolik vám to zabere času a jaké jsou podmínky nebo potřebné dokumenty pro vyřízení hypotéky se nyní společně podíváme.

Jak postupovat při vyřizování hypotéky

Hypotéka se vždy uzavírá na konkrétní nemovitost. Pokud zatím nemáte žádnou nemovitost vybránu, můžete se sice v bance informovat na to, jaký úvěr by vám poskytla, ale dostanete pouze orientační informaci.

Abyste s bankou mohli začít jednat o vyřízení hypotéky, budete potřebovat návrh kupní smlouvy, nebo smlouvu o smlouvě budoucí, nebo jiný doklad vztahující se k nemovitosti, na kterou se bude hypotéka uzavírat.

K vyřízení všeho potřebného bude potřebovat především následující dokumenty:

 • Osobní doklady (zpravidla dva doklady totožnosti: Občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz nebo jiný podobný státem vydávaný průkaz)
 • Potvrzení o výši příjmu (pokud neusilujete o hypotéku bez doložení příjmu, budete vždy potřebovat potvrdit vaše příjmy. U podnikatelů a OSVČ je požadováno daňové přiznání (zpravidla za poslední 2 roky), živnostenský list a případně i potvrzení o bezdlužnosti z FÚ. U zaměstnanců by mělo stačit potvrzení od zaměstnavatele na standartním formuláři.
 • Odhad ceny nemovitosti = musí jej provést znalec, u některých bank je požadováno, aby to byl jejich znalec. U některých (především novostaveb) je pracovník schopný udělat odhad jen na základě předložené dokumentace. Pozor také na to že odhad ceny nemusí vůbec odpovídat kupní ceně. A banky se vždy řídí odhadní cenou
 • Kupní smlouvu nebo smlouvu o budoucí kupní smlouvě

Pokud vyřizujete hypotéku na stavbu tak budete potřebovat především:

 • Stavební povolení nebo doklad o nahlášení stavebních prací
 • Smlouvu o dílo s dodavatelem stavby
 • Projektovou dokumentaci
 • Doklad o vlastních penězích, které jste již do stavby investovali
 • Rozpočet a harmonogram stavby

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Pokud předložíte všechny potřebné doklady, které požaduje banky, vyřízení hypotéky by mělo zabrat několik málo dní. Jen málokomu se ale podaří vyřídit vše potřebné hned na první pokus. Často je nutné doložit nějaké další dokumenty. Většina lidí má zkušenost že vyřízení hypotéky zabralo i dvě nebo tři jednání s bankou. Zpravidla je to záležitost na 1 – 2 týdny.

Některé banky ale (za příplatek) nabízí i expresní vyřízení hypotéky. Tam můžete mít vše potřebné vyřízeno během pár hodin a peníze pak můžete začít čerpat během maximálně 2 – 3 pracovních dní.

Podmínky pro získání hypotéky?

U každé podmínky (a u různých úvěrů) se jednotlivé podmínky mohou lišit. Obecně ale platí tyto základní požadavky:

 • Minimálně 18 roků a občanství a/nebo trvalý pobyt v ČR
 • Vlastnictví nemovitosti (nebo budoucí koupě) který je určena k obývání (pro speciální hypotéky je možné řešit i rekreační objekty, pozemky apod.)
 • Doložení příjmu (výjimkou jsou hypotéky bez dokládání příjmu, tam ale dostanete maximálně 50% z ceny). U podnikatelů
 • Dobrá finanční minulost (Problém může být, pokud jste někdy v minulosti měli zpoždění při splácení nějaké jiné bankovní půjčky. Výjimkou pak může být sjednávání hypotéky bez registru)
 • Žádné velké finanční závazky (v závislosti na vašich příjmech byste neměli mít žádné další velké závazky, někdy bance může vadit i kreditní karty nebo jiná půjčka u jiné banky)
 • Mít zaměstnání nebo podnikat alespoň dva roky (u zaměstnanců se řeší, aby nebyli ve výpovědní nebo zkušební lhůtě a měli by mít pracovní poměr na dobu neurčitou. U podnikatelů zase bývá požadováno minimálně dva roky nepřerušovaného podnikání