Hypotéky opět zlevňují

Průměrná úroková sazba hypotéky se blíží historiskému minimu. Aktuálně klesla ma 3,59%. Zdroj grafu: Hypoindex.cz
Průměrná úroková sazba hypotéky se blíží historiskému minimu. Aktuálně klesla ma 3,59%. Zdroj grafu: Hypoindex.cz

Podle nejnovější statistiky Hypoindex hypotéky i nadále zlevňují. Pokles není nijak dramatický, ale jedná se o setrvalý trend. V červnu byla průměrná úroková sazba u hypotéky 3,61%. Za měsíc červenec pak průměrná úroková sazba u běžné hypotéky poklesla o 0,02% na 3,59%.

Banky i nadále zlevňují hypotéky

V červenci se naplno projevilo snížení úrokové sazby, které provedla na konci června (28.6.) Česká národní banka. Ta v červnu snížila základní úrokovou sazbu na 0,5% (původně byla na 0,75%). To se pak projevilo i ve snížení průměrné úrokové sazby u většiny hypoték.

V červenci tak většina bank provedla korekce svých úrokových sazbě. Mezi banky, které snížily úrokové sazby v červenci, patří například Česká spořitelna, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka.

Další banky pak podobné snížení plánují nebo již provedli v srpnu 2012. Dá se tedy čekat, že až budou známá čísla i za srpen, průměrná úroková sazba u hypotéky bude ještě o něco málo nižší.

Historické minimum

Pokles úrokové sazby na 3,59% se blíží historickému minimu. Nejnižší průměrná úroková sazba od roku 2009 byla v prosinci 2011, kdy klesla na hodnotu 3,56%. Jen pro srovnání, nejvyšší průměrná úroková sazba pak byla v srpnu 2008, kdy to bylo 5,82%.

Na září plánují banky nové akce

Letní prázdniny obvykle nenabízí příliš mnoho zajímavých nabídek. Letos jich sice banky zájemcům o hypotéku několik nabídli – jednalo se například o akční hypotéku od EQUA bank, která do 15. Července nabízela hypotéku s úrokem 3,39% a jednorázový bonus 5000 Kč. Jinou akci měla Volksbank, která až do 31. Srpna nabízí hypotéku jen za 1Kč.

Větší nabídku nejrůznějších akcí a slev je ale možné čekat od začátku září. Podzim je obvykle pro banky důležité období roku. V tomto čase se odehrává mnohem více obchodů. Pokud tedy plánujete v blízké době vyjednávat s bankou o hypotéce, určitě se vyplatí počkat si dva týdny na to, co přinese září.