Komu může pomoci hypotéka

Slovo hypotéka se dnes skloňuje ve všech pádech. Ti, kdo si touží pořídit vlastní bydlení ve dne mluví a v noci sní o účtech, úrocích a úrokové fixaci, hledají nejvýhodnější nabídku na trhu, jednají s finančními poradci, hledají pomoc na internetových serverech.

Nejjednodušší cesta?

Právě proto, že se o ní tolik mluví, bývá řadou lidí pokládána za samozřejmou životní součást a automatický směr cesty, po níž se jednou sami vydají. Mylně se však domnívají, že jde o cestu snadno schůdnou. Narazíte na ní na mnoho překážek a mnozí se nakonec budou muset vydat oklikou.

Podmínky

První a nejdůležitější podmínkou je, že našetříte alespoň 30, 40 nebo 50% hodnoty vysněného bydlení. Pak musíte bance dokázat, že máte dostatečně vysoký příjem, abyste mohli splácet. Sami pro sebe pak zvažte, že pořídit si hypotéku, znamená upsat se ke splácení na velice dlouhou dobu. Hypotéka vám pomůže, pokud na vlastní bydlení nejste schopni v rozumném čase našetřit sami. Absolutní jistotu, že na splátky budete mít, získat nemůžete – ale stále mějte na paměti, že když na ně mít nebudete, přijdete o střechu nad hlavou.

Hypotéka v manželství

Hypotéku si nejčastěji pořizují mladí lidé, aby mohli společně žít a založit rodinu. Ne každý však na ni je schopen dosáhnout, splátky jsou vysoké, po narození dětí lze předpokládat výrazné snížení příjmů zároveň se zvýšením výdajů.

Protože se však v současnosti mnohá manželství rozpadají, končí i mnohé hypotéky u soudního majetkového vypořádání – ovšem snadné to není, banky v naprosté většině případů nejsou ochotny převést hypotéku poskytnutou původně manželskému páru, jen na jednoho z nich.

Pomocí se však hypotéka naopak může stát, jestliže jeden z manželů musí druhého ze společného, hypotékou nezatíženého, bydlení vyplatit. Při nedostatku hotovosti je půjčka se zástavou nemovitosti řešením, které vám umožní zůstat doma, nemuset dům či byt, na který jste zvyklí, prodat.