Vývoj úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby hypoték dosáhly svého historického minima (za poslední dva roky) v prosinci 2011. Od té doby má vývoj úrokových sazeb hypotéky spíše vzestupný charakter. Aktuální sazba se pohybuje na 3,7% (pro hypotéky bez rozdílu fixace a bez rozdílu účelu).

Vývoj úrokových sazeb u hypotéky bez rozdílu:

Vývoj úrokové sazby hypotéky za poslední dva roky. Zdroj: hypoindex.cz
Vývoj úrokové sazby hypotéky za poslední dva roky. Zdroj: hypoindex.cz

Odhad vývoje úrokových sazeb hypotéky v roce 2012

V roce 2012 se obecně neočekává příliš velký růst úrokových sazeb pro hypotéky. Je pravda, že poklus se obecně také nedá očekávat, spíše se bude jednat o stagnaci nebo mírný růst. Do vývoje úrokových sazeb ale mohou silně promluvit ostatní ekonomické faktory. Patří sem především nejistota ohledně EURA (dluhová situace v Řecku, v Itálii nebo ve Španělsku). Pokud by došlo ke zhoršení aktuální ekonomické situace, je pochopitelně možné očekávat příslušný růst.

Odhad vývoje pro rok 2012 předpokládá, že by se průměrná úroková míra měla pohybovat v rozmezí 3,7% – 4%. Přes hranici 4% by se hypotéky v tomto období neměli dostat. Vývoj úrokové sazby přes hranici 4% v roce 2012 je možné očekávat pouze v případě, že by došlo k razantnímu ekonomickému propadu nebo k nějaké jiné krizové situaci, která by zvýšila rizikovou přirážku, za kterou si půjčují banky.

S reálnými cenami a podmínkami pro jednotlivé klienty by mohl „zamávat“ nástup nových internetových bank. Obecně se očekává, že v průběhu roku začnou hypotéky nabízet i nové banky jako FIO, ZUNO bank nebo EQUA bank. Ty by minimálně zpočátku mohli nasadit velmi nízko svoje marže a obecně poplatkovou politiku (podobně jako to při svém vstupu na český trh udělal i mBanka). To by se pak mohlo projevit vyostřením konkurenčního boje, který by se promítl do reálných cen pro klienty