Aktuální ceny bytů: Vyplatí se nyní koupit?

Aktuální ceny nemovitostí (bytů a domů) klesly až o 4,7%. Je ideální doba na koupi nebo bude lepší ještě chvíli počkat?
Aktuální ceny nemovitostí (bytů a domů) klesly až o 4,7%. Je ideální doba na koupi nebo bude lepší ještě chvíli počkat?

Je lepší koupit nemovitost nebo bude lepší počkat? Dá se čekat, že ceny bytů a domů budou v nejbližší době ještě klesat, nebo je právě teď ideální doba pro nákup? Pokud plánujete řešit svoje bydlení, pak je určitě vhodná doba k nákupu právě nyní. Proč jsou v současné době ceny nemovitostí tak výhodné?

Ceny nemovitostí klesly o 4,7%

Na začátku roku 2012 se zvýšila DPH. Odborníci očekávali, že se to projeví v růstu cen nemovitostí. Na začátek roku 2012 tak všichni předpokládali nárůst cen. To se ale nestalo. Vzhledem k dlouhodobému poklesu cen nemovitostí si developeři nedovolili promítnout růst DPH do ceny bytů a domů. DPH tak na cenu neměla žádný vliv.

Naopak od začátku roku 2012 ceny nemovitostí i nadále klesají. Podle ČSU (Český statistický úřad) klesla průměrná cena nemovitostí o 4,7%. Průměrná cena novostaveb pak klesla o 2,6%. Jedním z důvodů je i to, že na konci minulého roku celá řada lidí investovala do nákupu (v očekávání růstu cen). Tím se poptávka na nějakou dobu vyčerpala.

Dalšími důvody poklesu cen je pak současná ekonomická situace. Lidé se snaží spíše šetřit a omezovat svoje výdaje. Klesají tržby v obchodech. Dále je v současné době stále nadbytek volných domů a bytů. Ještě v roce 2007 byl nových bytů a domů nedostatek. Stavební společnosti často dokázali celou nemovitost prodat ještě před jejím dokončením, často i před zahájením samotné stavby a mohli si tak diktovat podmínky a ceny. To už ale neplatí. Volných nemovitostí je nadbytek. To vede i k tomu že se tempo výstavby dalších zpomaluje. Jen za poslední dobu poklesla výstavba nových bytů a domů o 7,3%.

Klesají i ceny hypotéky

Současně s poklesem ceny nemovitostí klesají i ceny za hypotéky. V nedávné době snížila ČNB hlavní úrokovou sazbu na 0,25% (před tím byla 0,5%). To se následně projevilo v dalším poklesu úrokové sazby u hypotéky. Současná průměrná cena hypotéky je tak pouze 3,61%.

Důvodem pro nízké ceny hypotéky je menší zájem lidí o investice do bydlení a také silná konkurence. Podle kvalifikovaných odhadů až 30% současných hypoték je nebo bylo refinancováno. Banky se tak intenzivně přetahují o klienty a to vede k poklesu ceny.

Levné byty, levné hypotéky

Z výše uvedeného vyplývá, že v předcházejících měsících došlo nejenom k poklesu ceny bytů a domů, ale že současně se zlevnilo i jejich financování prostřednictvím hypotečních úvěrů. Je to tedy ideální kombinace pro investici do nemovitostí.

Jak se bude situace vyvíjet dále?

Podle statistik je jasně vidět trend, kdy počet i objem hypoték dlouhodobě klesá. Hypotéky také postupně začínají nabízet nová banky (např. Axa banka, ZUNO banka, Equa banka apod.). Tím roste konkurenční tlak na cenu hypotéky. Dá se tedy čekat, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu ekonomickému problému (třeba krach Řecka, Španělska nebo Itálie), ceny hypotéky v nejbližších měsících neporoste. Nedá se ale ani čekat nějaký významnější pokles. Ceny jsou již nyní stlačeny na minimum a banky už nemají moc prostoru jak hýbat s cenou.

To samé platí i pro ceny nemovitostí. Od ledna 2013 začne platit další zvýšení DPH. Je možné, že ani tentokrát se růst DPH neprojeví do konečných cen nemovitostí, ale spoléhat se na to nedá. Od začátku roku 2013 se současně zvyšuje daň při prodeji nemovitosti. Ta vzroste z 3% na 4%. To při koupi bytu ta 3 milióny korun znamená nárůst ceny o 30 tisíc korun.

U novostaveb se tak už asi nedá čekat významný pokles ceny. U starších bytů – například v panelových domech se ale pokles ceny čekat dá. Obecně platí, že ceny bytů v panelových domech dlouhodobě klesají. Vzhledem k přebytku volných bytů v novostavbách ani nehrozí, že by po tomto typu bydlení nějak významněji rostla poptávka. Pokud si chcete koupit byt v paneláku a nespěcháte, pak si klidně můžete počkat.