Jak ušetřit za hypotéku? Vyzkoušejte refinancování!

Jak ušetřit za hypotéku? Při refinancování můžete ušetřit desítky tisíc korun. Nebojte se vyjednávat s bankou, nebo si zjistit jaké podmínky vám nabízí jinde.
Jak ušetřit za hypotéku? Při refinancování můžete ušetřit desítky tisíc korun. Nebojte se vyjednávat s bankou, nebo si zjistit jaké podmínky vám nabízí jinde.

Máte, nebo plánujete hypotéku a chtěli byste ušetřit? Pak byste se měli podívat na to, jaké jsou možnosti refinancování. Konkurenční boj mezi bankami, které poskytují hypotéky, sílí. Díky možnosti refinancování se banky přetahují o klienty. Takže zatímco u své stávající banky musíte platit vysoké úroky nebo jiné poplatky, jinde by vám byli ochotni při refinancování nabídnout mnohem výhodnější podmínky, jen aby vás získali za klienta.

Až třetina hypoték jsou refinancované hypotéky

Podle aktuálních statistik již více 1/3 hypotečních úvěrů, které nyní banky spravují, jsou refinancované hypotéky. Zatímco dříve bylo běžné, že se hypotéka uzavírala s fixací na dlouhou dobu. A po jejím skončení jste se s bankou pouze dohodli na nových podmínkách, dnes už celá řada lidí dopředu plánuje refinancování hypotéky a bere si hypotéku bez fixace, nebo jen s krátkodobou fixací.

Pokud se rozhodnete pro refinancování, nová banka vám velmi často nabídne i mnohem výhodnější podmínky než ta stávající. Důvodem je i to, že počet nových hypoték v posledních měsících spíše klesá (za první polovinu roku 2012 se odhaduje podíl nových hypoték cca o 6% nižší). Klienti s hypotékou jsou tedy pro banky čím dál tím cennější, a když se jim nedaří získávat nové, snaží se je alespoň přetáhnout od konkurence.

Často tak nabízí různé výhody – bonusy, kdy vám při refinancování vyplatí na účet v bance jednorázový bonus až 10000 Kč. Jinde zase nabízí refinancování hypotéky bez poplatku nebo vám zdarma zajistí aktuální odhad ceny nemovitosti.

Refinancování jako nástroj při vyjednávání

Refinancování ale může sloužit i jako hrozba při vyjednávání se stávající bankou. Pokud máte hypotéku, tak si schválně zkuste udělat trochu času, a obejděte si pár bank, které poskytují hypotéky, a nechte si od nich zpracovat předběžnou nabídku na refinancování. Tuto předběžnou nabídku vám banky zpracují zpravidla obratem a nic vás to nestojí, jenom ten čas, co tomu budete věnovat.

Uvidíte, že minimálně několik nabídek bude mít mnohem lepší podmínky než to co za hypotéku platíte nyní. Není ale hned nutné jít do procesu refinancování. Často postačí, když se pak se těmito nabídkami zastavíte ve své bance a pohrozíte jim, že pokud vám nezmění podmínky, tak od nich odejdete. Většina bank, ve snaze zachránit si vás jako klienta, ustoupí a nabídne vám srovnatelné podmínky jako konkurence.

U hypotéky, která je uzavřena na 10, 15, 20 roků pak má každý změna v úrocích nebo poplatcích směrem dolů velký význam.

U hypotéky na 3 milióny korun při úroku 4% na 20 roků budete platit měsíční splátku 18 179 Kč a celkem tak přeplatíte o 1 362 960 Kč

U hypotéky na 3 milióny korun a 20 roků ale s úrokem 3,8% už budete platit měsíčně jenom 17 865 Kč a celkem zaplatíte 1 287 600 Kč. Ušetříte tak přibližně 75 tisíc korun. A to už stojí za tu trochu času, který věnujete vyjednávání s bankou a hledání lepší nabídky.

Pozn.: V příkladu jsou zanedbány další poplatky, je zohledněn jenom úrok. Při započítání různých poplatků u různých bank může být výsledný rozdíl i podstatně vyšší, ušetřit je tak možné i mnohem větší částku