Nejlevnější hypotéka, úrok pouze 1%

Mark Zuckerberg, Facebook - Když jste miliardář, banky vám nabídnou i nejvýhodnější hypotéku s úrokem jen 1%. A to se vyplatí.
Mark Zuckerberg, Facebook - Když jste miliardář, banky vám nabídnou i nejvýhodnější hypotéku s úrokem jen 1%. A to se vyplatí.

Průměrná úroková sazba u běžné hypotéky v posledních měsících klesla v ČR až na 3,69%. Pokud si ale uvědomíte, že tento úrok budete splácet i deset, patnáct nebo 20 roků, pořád i takto nízká úroková sazba dělá pořádně velkou sumu peněz. Pokud si vezmete hypotéku třeba na 2,5 miliónu korun na 20 roků, zaplatíte za tuto dobu celkem o 1,03 miliónu korun víc, než jste si půjčili. A milión korun navíc už není zanedbatelná částka a to do toho ještě nejsou zahrnuty nejrůznější poplatky spojené s vedením hypotéky. Ve výsledku tak často zaplatíte i o několik stovek tisíc korun víc.

Hypotéka s úrokem 1%

Možná se vám to může zdát jako nemožné, ale banky často poskytují i mnohem výhodnější hypotéky. Hezkým příkladem je hypotéka, kterou nedávno poskytnula banka Morgan Stanley, zakladateli internetové služby Facebook. Mark Zuckerberg získal hypotéku na svůj nový byt, u které platí právě jen úrok ve výši 1%.

Možná si říkáte, že příklad z USA není asi srovnatelný s poměry, které vládnou na českém hypotečním trhu. Je to ale úplně stejné. Zatímco miliardář Mark Zuckerberg platí za hypotéku úrok ve výši 1%, běžný američan si v USA pořizuje hypotéku s 3x vyššími úroky.

Nejlevnější hypotéky v ČR

V ČR je pak situace s hypotékami úplně stejná. I když průměrná úroková sazba hypotéky je aktuálně 3,69%, pokud patříte k „bohatým“ lidem, může vám banka nabídnout mnohem výhodnější podmínky. Není tak výjimkou ani úroková sazba hypotéky okolo 1,5%. Na takto nízké úroky ale dosáhnout pouze ti klienti, kteří využívají některé ze služeb privátního bankovnictví.

Jak získat nejlevnější hypotéku?

Aby vám banka nabídla podobně výhodnou hypotéku, postačí jen málo. Stačí, abyste měli pár miliónů, o které se vám banka bude starat. Jakmile se zařadíte mezi významné klienty banky, budete mít nárok na celou řadu služeb, o kterých si běžní klienti banky mohou nechat jenom zdát. Neomezený úvěr, platinovou kreditní kartu s úvěrovým limitem půl miliónu korun a více, bezúročné půjčky nebo třeba právě hypotéku s úrokem 1,5%.

Banky ale nikde neuvádějí, jaké všechny výhody svým privátním klientům nabízí. Takto výhodné úrokové sazby u hypotéky nebo i další výhody nebývají součástí běžných ceníků banky. Jedná se o individuální podmínky pro privátní klienty.

Privátní bankovnictví u nás nabízí téměř všechny banky. Například tiskový mluvčí České spořitelny přiznal v rozhovoru pro e15.cz že „Vzhledem k tomu, že klienti privátního bankovnictví jsou vždy významnými klienty banky, úrokové sazby tomu odpovídají“.

Podobná situace je například i u Raiffeisenbank, její tiskový mluvčí zase říká: „Bohatí klienti často financují své nemovitosti hypotékou, i když mají dostatek prostředků. Věří, že uložené peníze jim dokážou vydělat více, než kolik bude činit úrok na hypotéce. Své peníze tak nechávají vydělávat a na nemovitost si vezmou hypotéku“.

Takže pokud chcete mít nejvýhodnější hypotéku v ČR, pokud chcete platit úroky nižší než je reálná inflace, stačí málo. Sežeňte si někde pár miliónů a staňte se významným klientem banky. A sami uvidíte, jak se banka bude moci „přetrhnout“ aby vám vnutila ty nejvýhodnější podmínky, jen abyste svoje peníze nechali pod její správou.