Aktuální ceny hypotéky, hypotéka na léto o něco levněji

Půrůměrná úroková sazba hypotéky v lvětnu klesla na 3,67%. Zdroj:www.hypoindex.cz
Půrůměrná úroková sazba hypotéky v lvětnu klesla na 3,68%. Zdroj:www.hypoindex.cz

Podle aktuálních údajů, průměrná úroková sazba hypotéky stále klesá. Za poslední měsíc (květen 2012), klesly průměrné úrokové sazby u hypotéky zase o kousek níž.  Aktuální cena hypotéky se tak drží poblíž svého minima. Průměrná úroková sazba je nyní na 3,68%.

I přes sílící nejistotu na finančních trzích, za kterou může hlavně situace kolem Eura (volby v Řecku a nejistá ekonomická situace v některých státech jižní Evropy), úrokové sazby hypotéky a tím i její cena se stále drží na historicky minimálních hodnotách.

Zatímco v dubnu 2012 stoupla průměrná úroková sazba u běžné hypotéky na hodnotu 3,7%, v květnu se vrátila zpět na hodnotu 3,68%. Navíc roste objem i počet poskytnutých hypotéky. Jen za květen si lidé od bank půjčili na bydlení 10,7 miliardy korun- Celkem tak banky poskytnuly hypoteční úvěry pro 6309 nových klientů. To je oproti předchozímu měsíci nárůst o 16% (v počtu nových hypoték) a dokonce růst o 18% v objemu poskytnutých úvěrů.

Vyplatí se nyní uzavřít novou hypotéku?

Vzhledem k tomu, že banky v současné době nabízí celou řadu různých „akcí“, určitě se vyplatí novou hypotéku neodkládat. Například u Volksbanky si nyní můžete pořídit hypotéku s úrokovou sazbou jen 3,19% a s nízkým poplatkem za vyřízení, který je nyní u Volksbanky jen 1999 Kč. Hypoteční banka zase nabízí do konce léta hypotéky bez poplatku.

Vzhledem k tomu, že očekávaný vývoj ekonomiky je zatím stále spíše negativní, dá se očekávat blízký růst sazby PRIBOR. Pokud se v důsledku krize kolem Eura dostala evropská ekonomika do deprese, dá se očekávat minimálně krátkodobý růst mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, a od něj se pak odvíjí cena hypotéky. Pokud tedy nyní zvažujete novou hypotéku, určitě se vyplatí přemýšlet i o fixaci.

Dá se ještě čekat pokles ceny nemovitostí?

Na druhou stranu, ekonomický propad může mít vliv na ceny bytů. Podle aktuálních odhadů existuje na realitním trhu nezanedbatelná možnost, že ceny nemovitostí budou ještě o něco klesat dolů. I když už v předchozích měsících ceny nemovitostí klesly velmi nízko, při pokračující negativní ekonomické situaci by pravděpodobně klesaly ještě níž.

Za poklesem ceny nemovitostí podle analýzy České národní banky stojí dva hlavní faktory. Prvním je ekonomická situace, která nutí většinu lidí spíše šetřit než utrácet. Druhým pak mohou být nucené prodeje nemovitostí. Řada lidí se dostává do složité příjmové situace a jsou často nuceni prodávat nemovitosti, které slouží jako zástava za úvěry. Počet osobních bankrotů jen za květen 2012 byl cca o 10% vyšší než v dubnu 2012 a současně se jednalo o historicky nejvyšší počet osobních bankrotů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o nárůst o 64%. Je tedy vidět že celá řada lidí má problémy splácet svoje dluhy, a i to může tlačit ceny nemovitostí směrem dolů.