Refinancování hypotéky nebo úvěru na bydlení vás může přijít draho

Banky zavádí nové poplatky, jen aby vám ztížili a prodražili refinancování hypotéky nebo úvěru na bydlení.
Banky zavádí nové poplatky, jen aby vám ztížili a prodražili refinancování hypotéky nebo úvěru na bydlení.

Konkurenční boj na trhu s hypotékami a úvěry na bydlení sílí. Jednotlivé banky nebo stavební spořitelny se vzájemně přetahují o klienty. Tomu, kdo k nim přejde, nabízí nejrůznější výhody. Při refinancování hypotéky máte šanci získat mnohem výhodnější podmínky, než vám původně nabídla stávající banka. Banky se ale začínají bránit.

Nové poplatky za předčasné splacení úvěru

V nedávné době začali především stavební spořitelny zavádět nové poplatky, kterým chtějí prodražit refinancování hypotéky úvěru. Pokud máte úvěr na bydlení u některé stavební spořitelny a rozhodnete se pro refinancování tohoto úvěru formou hypotéky, možná i vy narazíte na nutnost zaplatit vysoké poplatky.

Například u stavební spořitelny České spořitelny budete muset nově zaplatit poplatek za vyčíslení zůstatku úvěru. Podle ceníku vás tento dokument vyjde na 4650 Kč. Jiné banky podobné potvrzení, které potřebujete při refinancování hypotéky nebo úvěru na bydlení, poskytují zdarma.

Podobně jako u České spořitelny, si od června připlatíte při refinancování třeba i u Modré pyramidy nebo u Wüstenrot.

Jaké další poplatky vás bude stát refinancování hypotéky?

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky nebo úvěru na bydlení, musíte počítat s tím, že vás to bude stát peníze. Sice při tom můžete ušetřit i hodně velkou částku, ale určitě je dobré, dopředu si spočítat, nakolik se vám refinancování vyplatí. Jaké jsou náklady a poplatky při refinancování se kterými musíte počítat?

  • Poplatek za poskytnutí nové hypotéky  – jednorázový poplatek za poskytnutí nové hypotéky se často platí i při refinancování (některý banky ho ale právě při refinancování odpouští). Tento jednorázový poplatek může být i několik desítek tisíc korun. Někde je stanoven jako procento z úvěru (obvykle 0,4% až 1%), někde je to fixní částka
  • Poplatek za odhad nemovitosti  – pokud je původní odhad nemovitosti, který jste měli pro první hypotéku starší než 5 roků, budete muset s největší pravděpodobností nechat vypracovat a zaplatit nový odhad nemovitosti
  • Další poplatky = viz například výše zmíněný poplatek za vyčíslení úvěru u původní banky

Za co byste neměli při refinancování platit

Banka by vám určitě neměla účtovat sankci za předčasné splacení původní hypotéky. Tedy pokud se pro refinancování rozhodnete po uplynutí dohodnuté doby fixace. Resp. správné načasování pro refinancování hypotéky je ideálně cca 6 měsíců před koncem stávající doby fixace. Proto, abyste našli nejvýhodnější nabídku na refinancování, a vyřídili vše potřebné, potřebujete určitě dostatek času. Pokud se do toho pustíte až těsně před koncem fixace, nemusíte to včas stihnout.