Build A House House For Sale  - TierraMallorca / Pixabay

Dělení hypotečních úvěrů

Nejenže existuje velké množství institucí, které nabízí hypotéky, ale navíc existují různé typy. Výhodou široké nabídky je možnost výběru té nejvhodnější, které bude přesně pasovat na míru.

Hypotéky můžeme dělit podle poskytovatele, kterým může být bankovní či nebankovní instituce. Rozdíl tkví v tom, že banky nabízí výhodnější podmínky, ale je těžší jí získat. Bankovní instituce si své žadatele poměrně důkladně prověřují a stačí mít zápis v registru dlužníků a hypotéku nedostanete.

Dále se dělí na účelové a neúčelové. Z názvu je patrné, že účelovou hypotéku můžete použít pouze na jeden účel – financování nemovitosti. V druhém případě lze půjčené peníze použít na cokoliv. Na první pohled se může jevit neúčelová hypotéka jako výhodnější, ale tato “výhoda” je kompenzována formou vyšších úroků a RPSN. Mezi neúčelové patří tzv. americká hypotéka.

Hypotéky se také dělí podle způsobu splácení a to na anuitní, progresivní a degresivní. V podstatě to znamená, že dle dohody lze v průběhu splácení úvěru platit stejné a nebo různě vysoké částky. U anuitního způsobu je výše splátek po celou dobu hypotéky stejná a nemění se.

U degresivní způsobu se splátky snižují a u progresivního se splátky naopak navyšují. V čem spočívá výhoda? Progresivní způsob může být výhodný pro někoho, kdo počítá s kariérním růstem a tedy i s tím, že bude moci splácet větší částky. Naopak způsob degresivní je určen těm, kteří plánují např. rodinu a tudíž jej v budoucnu čekají i vyšší výdaje.

Jak zažádat o hypotéku?

Hypotéky byly ještě donedávna doménou spíš bohatších obyvatel České republiky, protože nákladné měsíční splátky a vysoké poplatky neumožňovaly ostatním lidem s průměrným příjmem, aby si hypotéku pořídili a přiblížili se tak své představě o ideálním bydlení.

Kromě toho, žadatelé o bankovní hypotéky musejí projít přísnými schvalovacími kritérii a zdlouhavými procedurami, než hypotéku dostanou. To vše může nejen složitě prodloužit, ale také úplně znemožnit vysněnou rekonstrukci, modernizaci nebo koupi bytu či domu.

Při žádosti o hypotéku online toto vše podstupovat nemusíte. Díky naší hypoteční kalkulačce si můžete přesně spočítat měsíční splátky a hned budete přesně vědět, co vás čeká. Hypoteční kalkulačka ulehčí rozpočítání splátkového kalendáře. Navíc, naši vyškolení pracovníci posuzují žádosti o hypotéky individuálně, každého klienta v kontextu jeho vlastní finanční situace a ne podle obecných kritérií.

Žádost o hypotéku online vyplníte během několika minut z pohodlí vašeho domova. Nečekají vás žádné poplatky navíc ani dodatečná schvalování nebo jednání a žádosti. Snažíme se našim klientům vycházet co možná nejvíce vstříc a přiblížit je jejich snům o bydlení.