Flower House Residence Architecture  - viarami / Pixabay

Vybíráme hypotéku – co vzít v úvahu

Investice do vlastního bydlení je jednou z nejlepších, jaké si v současnosti můžete dopřát. Abyste však nepřeplatili víc, než opravdu musíte, nechte si poradit s kritérii výběru té nejvýhodnější hypotéky.

Ne vždy jsou totiž úroky tím jediným aspektem, který je třeba vzít v potaz. A to zvláště proto, že na něj často cílí samy banky a tak nějak se už zapomínají zmiňovat o RPSN a další „zbytnostech.“ A jak se tedy nenechat napálit?

Když je nízký úrok něčím podmíněn

Nejspíš to také znáte. Jen pro vás má dnes banka tuhle extra výhodnou nabídku. Stačí jen maličko – přibrat si k hypotéce nějaké výhodné pojištění (obvykle jde o neschopnost splácet). A pokud se k tomuto často stokorunovému závazku uvolíte, sleví vám desetinu, nebo dokonce dvě z procenta úroků.

Také si myslíte, že to na první pohled vypadá velmi výhodně? Pak si spočítejte, kolik dělá měsíční úspora na splátkách právě z pohledu oněch snížených procent a proti tomu dejte částku, kterou za stejné období zaplatíte za pojištění. Velmi pravděpodobně budete nepříjemně překvapeni.

Zaměřte se i na RPSN

I když se orientujeme zejména podle výše nabízených úroků u hypoték, měli bychom v případě bank pečlivě nahlížet i do ostatních částí jejich ceníků. Právě tady totiž najdete všechny poplatky, sankce a všechny další položky, jež by mohly vaši měsíční splátku nepříjemně navýšit. Chcete-li znát roční procentní sazbu nákladů, pak se zaměřte na číslo uvedené u RPSN. Uvádět ho musí všechny banky, takže je opět nezapomeňte porovnat mezi sebou.

A značnou pozornost věnujte právě i již zmíněným sankcím. Vyhněte se poskytovatelům s nepřiměřeně tvrdými pravidly. Mnohdy vás donutí zaplatit stokorunové částky i za jeden jediný den zpoždění apod. Myslete proto vždy na zadní vrátka a ptejte se na „co kdyby.“ Nebudete poté nepříjemně zaskočeni.

House Mortgage Home Silhouette Key  - mohamed_hassan / Pixabay
Vybíráme hypotéku – co vzít v úvahu