Jak koupit nebo prodat byt s hypotékou?

Koupit nebo prodat byt s hypotékou není nic složitého. Poradíme vám jak na to.
Koupit nebo prodat byt s hypotékou není nic složitého. Poradíme vám jak na to.

V posledních letech začíná být čím dál tím častější, že někdo nabízí k prodeji byt s hypotékou. Důvodem pro takový prodej může být třeba i to, že prodávající nezvládá splácet svoje závazky a tak raději svůj byt prodá, než aby se dostal do neschopnosti splátek nebo do rizika exekuce. Nákup nebo i prodej bytu s hypotékou není nic složitého. Do prodeje se aktivně zapojuje i banka, nemělo by vám tedy hrozit žádné velké riziko.

Koupě bytu s hypotékou

Ten, kdo se rozhodne koupit byt, který je zatížený hypotékou, má v zásadě dvě možnosti. Buď může zaplatit celou částku za kupovaný byt, pak by bylo možné doplatit zbývající částku na hypotéce. Nebo je možné hypotéku převzít po předchozím majiteli.

K vyřízení převodu hypotéky budete potřebovat zhruba to samé co k uzavření nové hypotéky. Převod hypotéky je navíc podstatně jednodušší, protože banka již nepotřebuje provádět nový odhad ceny nemovitosti. Stačí, když nový majitel bytu doloží svoje příjmy (a další osobní podklad). Pokud vyhoví požadavkům na schválení hypotéky, zbytek je už snadný.

Nový majitel pak má možnost vyjednat u banky i jiné podmínky než měla původní hypotéka – například změnu délky splatnosti nebo jiné parametry.

Je lepší převzít hypotéku nebo ji vyplatit a sjednat novou?

V některých případech může být lepší, když hypotéku původního majitele vyplatíte a sjednáte si novou. Postup v takovém případě by měl být ten, že prodávající bance z peněz, které mu zaplatíte, doplatí zbytek původní hypotéky. Pozor jen nato, že banky mají obvykle za předčasné splacení nastaveny různé sankce. Předčasné splacení hypotéky se pak může poměrně hodně prodražit (poplatek za předčasné splacení bývá i 5% z aktuálního zůstatku)

Následně si kupujíc může sjednat novou hypotéku. Rozhodnutí jestli převzít nebo nepřevzít hypotéku by mělo záviset na podmínkách této konkrétní hypotéky. Pokud by původní hypotéka měla lepší podmínky, než to co aktuálně nabízí banky, pak je jednoznačně lepší převzít původní hypotéku. Pokud by naopak měla horší podmínky, vyplatí se buď v bance jednat o změně těchto podmínek a pokud by banka nechtěla vyhovět pak raději uzavřít novou hypotéku. U hypotéky v řádu jednotek miliónů korun může úspora několika desetin procenta na úrokové sazbě znamenat, že ušetříte i několik stovek tisíc korun.