Nová hypotéka s bonusem od ČSOB – až 5% zpět

ČSOB nabízí novou hypotéku. U té máte bonus až 5%. U hypotéky na 2 milióny ušetříte 100 tisíc korun.
ČSOB nabízí novou hypotéku. U té máte bonus až 5%. U hypotéky na 2 milióny ušetříte 100 tisíc korun.

Československá obchodní banka v nedávné době představila svoji novou hypotéku. Ta vám může zajistit bonus až 5% z poskytnutého úvěru. U hypotéky na dva milióny vám tak banka může odpustit až 100 tisíc korun. Co za to bude ČSOB chtít? Postačí, pokud se zavážete k tomu, že z banky neutečete. To znamená, že po celou dobu splácení budete muset zůstat s hypotékou u ČSOB a nebudete moci využít nějakou konkurenční nabídku na refinancování hypotéky.

Jak funguje hypotéka s bonusem od ČSOB

Slibované peníze (bonus 5%) ale nedostanete od banky ihned. Celý bonus vám banka vyplatí postupně ve dvou splátkách. První část (2,5% z úvěru) dostanete po 12 letech splácení. Zbytek pak na konci splatnosti hypotéky. Peníze také nedostanete „do ruky“, ale banka vám slíbený bonus odečte od základního dluhu. Když si tak vezmete hypotéku na 2 milióny korun, po 12 letech vám banka ze základního dluhu odečte 50 tisíc korun a na konci pak zaplatíte o dalších 50 tisíc korun méně.

Tyto bonusové splátky jsou ale současně již od začátku zahrnuty do výpočtu hypotéky. Pokud si tedy zvolíte hypotéku s bonusem od ČSOB, pak budete od začátku platit o něco nižší splátky. Aby vám banka poskytnula bonusovou hypotéku, musíte také uzavřít hypoteční úvěr na dobu splatnosti minimálně 20 roků.

Vyplatí se tato novinka od ČSOB?

Na první pohled nabídka hypotéky s bonusem od ČSOB určitě vypadá zajímavě. Slibovaný bonus 5% je poměrně významný faktor. Možné riziko ale může být schované právě v nemožnosti od banky odejít.

Banka sice tvrdí, že klientům s bonusovou hypotékou bude nabízet běžné úrokové sazby jako všem ostatním klientům. I tak je ale možné, že po skončení fixace může být u této hypotéky s bonusem vyšší úrok. Vzhledem k tomu, že u hypotéky s bonusem nemáte možnost přejít k jiné bance (jinak přijdete o slíbený bonus), máte pak výrazně horší vyjednávací pozici při domlouvání nové úrokové sazby s bankou.

Pokud byste ale využili hypotéku s bonusem a v průběhu splácení přesto přešli k jiné bance, jediná sankce, která vám hrozí je, že se u hypotéky změní podmínky zpět na klasickou hypotéku. Je tedy možné tuto hypotéku s bonusem vyzkoušet, a pokud vás v budoucnu zaujme jiná, výhodnější nabídka na refinancování, opuštění ČSOB vás až tak moc stát nebude.