Souboj velikánů: Česká spořitelna vs. ČSOB

Pro výběr nejlepší možné hypotéky je nejdůležitější jejich srovnání. Nejoblíbenější jsou pak hypotéky poskytované u České spořitelny a ČSOB. Proto právě tyto dva produktu v tomto článku porovnáme a nakonec vyneseme verdikt, která z těchto dvou hypoték je výhodnější.

Hypotéka u České spořitelny

Začneme hypotékou u České spořitelny. Ta je poskytována až do výše rovnající se celkové hodnotě vašeho majetku. Můžete si tak půjčit až několik milionů. Zřídíte-li si hypotéku na období, které bude delší než dvacet let a zvolíte-li si tří až pětiletou fixaci úrokové sazby, získáte od České spořitelny úrokové zvýhodnění 0,3 % a navíc finanční prémii pro každé další období fixace. Další důležitou otázkou je splácení. To si můžete naplánovat plně podle svých představ a finančních možností. Klidně si u České spořitelny můžete změnit výši splátek, odložit splátky nebo přerušit splácení. Celková doba splatnosti hypotéky je pak stanovena na třicet let. Tedy naprosto dostatečná doba.

Hypotéka s bonusem u ČSOB

Jelikož ČSOB nabízí mnohem více produktů v oblasti financování vašeho bydlení, vybereme si zde pro srovnání hypotéku s bonusem. Stejně jako u hypotéky od České spořitelny, i v tomto případě dostanete za řádné splácení a splnění dalších požadavků bonus ve výši 0,1 % z úrokové sazby. Tato hypotéka u ČSOB je poskytována od 200 tisíc korun až opět do výše rovnající se celkové hodnotě vašeho majetku. Splátky si ovšem můžete rozložit na dobu od dvaceti do čtyřiceti let, což je o poznání déle než u České spořitelny. I v tomto případě si můžete zafixovat úrokovou sazbu na dobu tří nebo pěti let. V neposlední řadě můžete získat bonus v podobě odpuštění části výše hypotéky při splnění podmínek splatnosti úvěru.

Konečný verdikt

Ač se to zdá značně vyrovnané, rozhodně je jedna z těchto dvou hypoték výhodnější. I když jsou podmínky stanoveny poměrně stejně, i se skoro shodují úrokové sazba a poplatky, je hypotéka od ČSOB rozhodně výhodnější než od České spořitelny. Nejen, že získáte více slev a bonusů, například v podobě mimořádné splátky, o kterou bude váš úvěr snížen, ale také máte mnohem delší časové období, po které musíte půjčku splatit. I když tak hodně přeplatíte, nebudou vaše splátky tak vysoké a tudíž se to prakticky nedotkne vašeho rodinného rozpočtu.