House For Sale Investment Property  - TierraMallorca / Pixabay

Úroková sazba hypoték

Rok 2015 je již v plném proudu, a pokud máte v plánu si v tomto roce sjednávat hypotéku nebo byste si rádi refinancovali svoji stávající hypotéku, pak vás bude jistě zajímat, jaká úroková sazba bude roku 2015 velet.

Základní přehled

Při sjednávání jakékoli půjčky, obzvláště při sjednávání hypotéky člověk hledí hlavně na úrokovou sazbu, potažmo i na dobu splatnosti, poplatky za sjednání a na dobu fixace. Hned zezačátku upozorníme na to, že i když jsou pro vás úroky sebedůležitější, neměli byste výše uvedené aspekty na úkor úroků zazdívat. Dnes je však trochu zazdíme a pobavíme se pouze o úrokové sazbě.

Hned na začátek vám tu uvedeme stručný přehled úrokových sazeb roku 2015. Jde však pouze o orientační informace, protože konečná výše se samozřejmě pohybuje v závislosti na konkrétním případě, tedy na vašem případě. Pokud chcete mít jasnou představu o tom, jak by úrok vypadal právě ve vašem případě s ohledem na hodnotu vaší nemovitosti, LTV %, době splatnosti a době fixace, pak si váš konkrétní příklad vyřešte s pomocí hypoteční kalkulačky.

Co se orientačního vývoje týče, pak v případě, že si budete brát hypotéku do výše 50 % LTV, pak bude jak u fixace na 3 roky, tak u fixace na 5 let úrok hypotéky 1,69 %. V případě, že si berete hypotéku ve výši 70 % nebo 85 % LTV s fixací na 3 nebo 5 let bude úrok stejný, tedy 1,6 %. Změna nastává u 90 % LTV, tam s tříletou fixací budete platit úrok 1,84 % a s pětiletou fixací 2,09 %. U 100 % LTV a tříleté fixace zaplatíte úrok 2,34 % a u pětileté fixace 2,54 %.

Jaké faktory ovlivňují výši úroků?

Výši úroků ovlivňuje mnoho faktorů, mezi které patří:

  • Typ a účel úvěru
  • Výše LTV
  • Délka fixace
  • Bonita klienta/žadatele
  • Typ úvěru (zdali jde o účelovou či neúčelovou hypotéku, atd.)
  • Doba splatnosti

Nezapomínejte na tedy na to, že hypotéka nejsou jen úroky, ale i další faktory, které mohou ovlivnit celkovou hypotéku i váš následující život splácení.