3 tipy, jak na výběr nejvýhodnější hypotéky

Přesvědčily vás nápadně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, jež se v současné době drží na hranici svého historického minima? Plánujete si splnit svůj velký realitní sen, ale stále ještě tak úplně nevíte, podle čeho nejvhodnější hypotéku vybrat? Pak nepřestávejte číst následující řádky, na kterých vám prozradíme 3 tipy, díky kterým si vyberete tu nejvýhodnější hypotéku také vy.

Tip č. 1 – výše úrokové sazby není všechno

Drtivá většina žadatelů o hypotéku dělá jednu zásadní chybu, kterou je výlučný výběr konkrétního produktu pouze na základě úrokové sazby. Mějte na paměti, že právě tato sazba je jednou, nikoli jedinou podmínkou výhodného úvěru. Do finální ceny hypotéky se totiž kromě úroků promítá také řada dalších poplatků (za sjednání, vyřízení, vedení hypotéky, popř. vedení bankovního účtu), ale také délka fixace.

Tip č. 2 – vybírejte hypotéku, která nesníží vaši životní úroveň

Jelikož je hypotéka dlouhodobou záležitostí, je nutno počítat s tím, že vás zatíží na několik dlouhých let. Tato skutečnost by vám ovšem nijak neměla narušit nebo dokonce snížit životní úroveň. Proto při jejím výběru zohledňujte nejen výši úroků, ale zejména délku splácení. Je sice hrozně fajn splatit hypotéku během pěti let, pokud ovšem patříte k lidem s průměrnými příjmy, desetitisícová měsíční splátka se ve vašem rodinném rozpočtu projeví více, než se na první pohled může zdát.

Tip č. 3 – nechte si poradit

Existují nezávislé organizace a finanční experti, jenž nabízí bezplatné hypoteční poradenství. Toho můžete využít i bance, kde o hypoteční úvěr chcete žádat. Ať již máte jakékoli dotazy, nebojte se oslovit odborníky, kteří jsou zde od toho, aby vám pomohli.