Na co si dávat pozor při sjednávání hypotéky?

Hypotéku dnes využívá již skoro každý člověk. Jak pro splácení bytu nebo rodinného domu. Zmíněná služba je velmi oblíbená, ale i tak bychom si měli dávat pozor při sjednávání hypoteční smlouvy!

Buďte vždy opatrní

Než začneme s konkrétní hypotékou, dejme si pár rad na začátek. Najděte si nejdříve veškeré informace o hypotékách, které finanční trh nabízí. Prozkoumejte všechny podmínky, hlavně výši úvěru, jaká je výše fixace nebo jaké jsou postupy při neschopnosti splácení hypotečního úvěru.

Nikdy si nezřizujte hypotéku u malých neznámých bank ani neznámých prodejců! U těchto bank by se vám mohlo stát pak nemilé překvapení u výše úvěru a neplnění podmínek smlouvy. Proto si vybírejte především vždy známé banky a osvědčené firmy, například Komerční banka, Česká spořitelna nebo ČSOB.

Každá banka má při různé době fixace hypotéky jiné částky, zkontrolujte si tedy pořádně nabídku. Ne vždy je první možnost ta nejlepší! Hypotéka je běh na dlouhou trať, buďte si tedy jistí, že vám budou vyhovovat všechny podmínky konkrétní hypotéky po celou dobu splácení.

Pak už se dostáváme k samotné smlouvě o hypotečním úvěru. Zkontrolujte všechny základní údaje a smlouvu důkladně pročtěte! Nezapomeňte číst i dodatky smluv psaných vždy malými písmenky. Pokud nebudete rozumět podmínkám, ptejte se! Nepodepisujte nic, o čem si nebudete jisti.

Pokud dodržíte všechny zmíněné tipy, tak vše proběhne bez problémů a budete si užívat svého vysněného nového domova.