Refinancování hypoték v roce 2014

Refinancování hypoték v roce 2014

Jestliže jste si při braní hypotéky sjednali určitou dobu fixace, po jejím skončení vás čeká jednání s bankou. Ta vám nabídne novou výši úrokové sazby k vaší hypotéce.

Vyjednejte si výhodnější sazbu nebo refinancujte

Přistoupit na ni je jedna z variant. Ta další je pokusit se vyjednat sazbu výhodnější. Základem je poohlédnout se po nabídkách jiných bank. Jestliže naleznete výhodnější nabídku, stačí si nechat připravit kalkulaci a tu pak předložit své bance. Na základě předložení nabídky od konkurence máte možnost vyjednat lepší podmínky pro splácení své hypotéky. Pokud by banka na podmínky, které požadujete, nechtěla přistoupit, vaší další šancí je refinancování hypotéky. Tuto možnost nabízí velké množství bank. A mnohdy i bez poplatků. Můžete tak ušetřit i tisíce korun.

Co očekávat v roce 2014?

Po novém roce odborníci odhadují, že díky vývoji mezibankovního trhu vznikne prostor pro snížení průměrných sazeb. Očekávají, že vzhledem k počtům uzavřených hypoték v letech 2009 a 2011 se potenciál refinancování zmenší na zhruba 100 až 110 tisíc úvěrů.

Navíc část refinančního potenciálu pro příští rok se už teď realizuje prostřednictvím nejrůznějších dopředných hypoték nebo hypoték s odloženým čerpáním. Které se sjednávají a započítávají do produkce dané banky za letošní rok, ale k jejich realizaci dojde až v následujícím roce.

Jedním z nejvýraznějších faktorů, urychlujícího dynamiku refinancování, je cenová válka na trhu hypoték a velmi nízké úrokové sazby. Ty v letošním roce dosáhly dokonce až historického minima. A setrvávají a předpokládá se, že i dále setrvávat budou kolem tří procent.

Odhady a statistiky vypadají pro refinancování příznivě. Dalším ovlivňujícím faktorem může být pro trh refinancování dopad nového občanského zákoníku. A to zejména ochranná dvacetidenní lhůta katastru, která bude uplatněna od začátku roku, právě ta může refinancování minimálně zpomalit.