Srovnání hypoték

Podmínky pro hypotéky se neustále mění, a proto je dobré se při rozhodování pro nějakou konkrétní hypotéku zaměřit na srovnání produktů. Konkrétní srovnání se dá dělat přímo na míru. Na internetu existují přímo srovnávače hypoték, kdy pouze dosazujete osobní data a srovnávač vám je vyhodnotí. Žáden z těchto srovnávačů však není úplně přesný a správný.

Faktory pro rozhodování

Při rozhodování hrají roli dva faktory – objektivní, který je založen na tom, co se dá spočítat a následně vyhodnotit, a subjektivní, který je založen na vašem vnitřním pocitu. Lidé dají na doporučení a zkušenosti známých a přátel. Na reklamy a další marketingové manipulace.

Srovnávání parametrů

Srovnávat se musí vždy srovnatelné parametry. Pokud například u jedné hypotéky je podmínka nemožnosti odejít při konci fixace bez sankce, nelze tuto hypotéku srovnávat s hypotékou, kde je možnost odejít svobodná.

Důležité je si pro sebe zvolit ty nejdůležitější parametry hypotéky a teprve potom se podívat, které banky takovou hypotéku nabízejí a za jakých finančních podmínek. Teprve tyto podmínky porovnáme. Neporovnávejte však pouze úrokovou sazbu a výši splátky. Je třeba vzít v potaz všechny finanční náklady, které bude hypotéka stát, a to pouze pro první období fixace úrokové sazby. Pak může být všechno jinak a banku můžete změnit.

Náklady na hypotéku

Náklady, se kterými je zapotřebí kalkulovat, jsou následující

  • poplatek za schválení
  • poplatek za odhad pro banku
  • celkem zaplacené úroky
  • poplatek za čerpání úvěru
  • poplatek za správu úvěru
  • měsíční poplatek za vedení běžného účtu
  • náklady na pojištění osob i nemovitosti

Když tyto náklady sečtete pro první období fixace úrokové sazby, můžete opravdu objektivně porovnat nabídky různých bank pro vámi požadovanou hypotéku.