Vývoje hypoték v roce 2012 a výhled do 2013

Česká republika zažívá nejdelší období levných hypoték v historii a úroky stále klesají. Od září minulého roku nabízejí banky hypotéky s průměrnou sazbou pod 4%, na takové úrovni byly jen v roce 2005, ale jen půl roku. Během letošního podzimu banky své hypotéky ještě zlevnily tak, že úroky i s fixními sazbami spadli někde i pod 3 procenta. Hlavním důvodem bylo zářijové snížení repo sazby České národní banky na 0,25%. Hypotéky mohou navíc ještě zlevnit.

 

Vývoj úrokových sazeb hypoték od srpna 2011 do srpna 2012, zdroj http://www.hypoindex.cz/.

Příznivé úrokové sazby hypoték však překvapivě lidi do bank nelákají. Počty sjednaných hypoték a objemy poskytnutých hypotečních úvěrů v září oproti srpnu poklesly. Přitom při prosincovém rekordu objemy i počty značně rostly (tehdy se úroky blížily ke 3,5%). V září objemy dosáhly 8,7 miliard korun, což je přibližně o 1,5 miliardy méně než předešlý měsíc. A hypotéku si sjednalo 5302 klientů, oproti srpnovým 6164. Obvykle bývá devátý měsíc v porovnání lepší, letos byl však srpen opravdu silný.

Vývoj hypotečního trhu může být ale nadále ještě zajímavý. Vzhledem k silné konkurenci mohou jít banky s úroky ještě dolů a na lepší úroky mohou dosáhnout i ti, kdo si půjčí víc. Například Hypoteční banka pod názvem Australská hypotéka nabízí slevu z úroku dle výše půjčky. Slevy se pohybují od 0,2 do 0,4% a konkrétní slevu lze vypočítat s využitím hypoteční kalkulačky.

V následujícím roce můžeme očekávat minimálně stejnou výši úrokových sazeb, ČNB ani banky se ke zdražování nechystají. Začíná se také oživovat realitní trh. Kupující poznali, že období nejistoty spojené s hospodářskou recesí a hrozbou nezaměstnanosti pominulo a ceny nemovitostí jsou momentálně na svém minimu. Výhodné úrokové sazby budou hojně využívané také k refinancování hypoték aktuální pro klienty, kteří již hypotéku mají a končí jim doba fixace.