Podle aktuálních průzkumů je pro české domácnosti naprosto běžné pořizovat si bydlení na hypotéku. Ještě před 15 – 20 roky bylo bydlení na hypotéku poměrně neznámým pojmem. Dnes už ale více než 70% českých domácností má nebo alespoň plánuje bydlení na hypotéku. Navíc pro více než 20% domácností je právě hypotéka jedinou možností, jak si pořídit nové bydlení.
Hypotéky vybírají především ženy
Podle průzkumů mezi klienty, kteří si pořizují bydlení na hypotéku, vyplývá, že konečné slovo v rozhodování o hypotéce mají v českých domácnostech především ženy. Právě ženy jsou ochotné věnovat výběru hypotéky podstatně více času a energie. Vyhledávají si informace na internetu, nebojí se poradit se s finančním poradcem a nespokojí se hned s první nabídkou. Bývají to častěji právě ženy, které mají ve finále konečné slovo při výběru banky a hypotéky
Průměrná hypotéka v ČR
Průměrná hypotéka nějaké domácnosti v ČR vypadá tak, že je uzavřena na dobu splatnosti 25 roků s pětiletou fixací. Průměrná splátka za hypotéku se pak pohybuje okolo 10 tisíc korun měsíčně.
Nejčastěji jsou hypotéky uzavírány na koupi nového bytu nebo domu. Na druhém místě je pak stavba domu a pak následují ostatní typy hypoték.
Na hypotéku české domácnosti dluží 730 miliard
Podle aktuálních informací o zadlužení českých domácností již lidé dluží za hypotéky (a obecně úvěry na bydlení) přibližně 730 miliard korun. To je asi 65% z celkového zadlužení českých domácností. Ostatní dluhy připadají na nejrůznější spotřebitelské půjčky, úvěry, kreditní karty nebo třeba půjčky na auto a jiné finanční závazky.
Dluhy ve výši cca 1,2 biliónu korun (ke konci roku 2011) představují cca 55% z HDP. To je podstatně méně, než v mnoha dalších evropských zemích. Dá se tak říci, že české domácnosti stále dluží poměrně málo, i když se toto číslo každý rok zvyšuje (jen za rok 2011 to bylo 6,5 miliardy korun, tedy nárůst zadlužení o 5,73%)
Hlavní podíl na zadlužení českých domácností ale mají hypotéky a úvěry na bydlení, což se stále považuje za „dobré“ dluhy. Na rozdíl od různých spotřebitelských půjček, jsou tyto dluhy na bydlení kryté reálnou hodnotu nemovitostí.
Jen za první čtvrtletí roku 2012 pak české banky poskytnuly téměř 17 tisíc nových hypoték. Celková suma těchto hypotečních úvěrů pak v prvním čtvrtletí tvořila 28,6 miliardy korun