Podrobné srovnání hypotéky – hypoteční úvěry od 16 různých bank a finančních institucí, srovnání hypotéky podle různých parametrů: podle LTV (% kolik z ceny nemovitosti vám banka půjčí), podle doby splatnosti, podle toho jaký zaplatíte poplatek za schválení, srovnání podle dalších poplatků. Porovnání úrokové sazby s fixací nebo bez fixace. Různé typy hypoték – bez poplatku, bez doložení příjmu, bez registru, pro podnikatele, na bydlení nebo na stavbu a jiné.
Věnovat výběru hypotéky trochu času se určitě vyplatí. Na poplatcích nebo na výhodnější úrokové sazbě můžete u hypotéky ušetřit desítky tisíc korun. Hypotéka není nějaká krátkodobá půjčka, ale je závazek zpravidla i na 20 nebo 30 roků. Pokud si sjednáte hypotéku na 3 milióny korun, se splatností na 30 roků, ve výsledku navíc zaplatíte až 2,5 miliónu korun (bance tedy na splátkách zaplatíte až 5,5 miliónu korun). Pokud si vyberete hypotéku, která vám ušetří pár desetin procenta na úroku, ve výsledku můžete zaplatit i o několik stovek tisíc korun méně.
Upozornění: Všechny informace v přehledu a porovnání hypoték mají pouze informativní charakter a platí k datu zveřejnění na tomto webu. Parametry jednotlivých hypotečních úvěrů se mohou průběžně měnit. Konkrétní podmínky hypotéky si vždy ověřte na webových stránkách poskytovatele úvěru. Za případné chyby a nepřesnosti v tomto srovnání hypoték se předem omlouváme.
[ads-wide2]
Jak si vybrat hypotéku
K výběru hypotéky si můžete přizvat na pomoc finančního poradce, ale stejně tak dobře to můžete zvládnout i sami. Důležité je nenechat se ošálit lákavými marketingovými sliby v nabídce banky, ale pečlivě si prostudovat všechny podmínky a parametry. Na co si dát především pozor?
Úroková sazba hypotéky
Úroková sazba u hypotéky se odvíjí od mezibankovní sazby PRIBOR. Tato sazba určuje, za kolik si sama banka může půjčit peníze. Každá banka si pak k sazbě PRIBOR napočítá nějakou svoji provizi (marži). Pokud se sazba PRIBOR mění směrem nahoru, porostou i vaše úroky (pokud si nesjednáte nějakou dobu fixace). Pokud naopak sazba PRIBOR bude klesat, měly by se vám i snížit úroky (o změně úrokové sazby je většinou potřeba s bankou vyjednávat – třeba když vám skonči domluvená fixace).
Poplatky za hypotéku
Banky si velmi rády účtují nejrůznější poplatky. V propagačním letáku vám sice mohou tvrdit, že nabízí nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu, pozor ale na to, aby si banka nevylepšovala zisk pomocí různých poplatků.
Poplatek za schválení hypotéky = ty jsou v současné době v širokém rozpětí od 0% až do 3% z úvěru (u hypotéky na 3 milióny korun to pak snadno můžete zaplatit za schválení úvěru až 90 tisíc korun). Většinou ale mají banky nastavený maximální limit např. 25 tisíc korun. Pozor na to, když někde nabízí hypotéku bez poplatku. Často pak musíte platit vyšší úrokovou sazbu, než klient u hypotéky s poplatkem. Ve výsledku tak můžete zaplatit mnohem více.
Poplatek za odhad ceny = někde banky provádí zdarma nebo za malý poplatek (do 1000 Kč), jinde můžete za odhad zaplatit i 5000 Kč nebo více
Poplatek za vedení hypotečního úvěru = pravidelný měsíční poplatek, účtují si ho skoro všechny banky. Zpravidla je to 50 – 250 Kč. U hypotéky na 30 roků to ale celkem může dělat i více než 70 tisíc korun
Poplatek za výpis = elektronický bývá skoro vždy zdarma. Za tištený výpis ale často platíte. Bývá to ale jen 15 – 30 Kč. Opět, za 30 roků to může celkem udělat až 10 tisíc korun.
Poplatek za předčasné splacení = pokud dopředu víte, že možná budete chtít svoji hypotéku doplatit dříve, pak pozor na poplatky za předčasné splacení. Ty jsou obvykle 5 – 10% ze zbývající částky (někde ale až 50%). Při doplatku 600 tisíc korun, tak předčasné splacení může klidně stát i 60 tisíc korun.
Poplatek za mimořádnou splátku = pokud máte například stavební spoření, ze kterého budete moci vybrat peníze až za pár roků, vyplatí se podívat i na poplatky za mimořádnou splátku. Tu často banky umožňují zdarma, ale jen do maximální výše 20% z celkového úvěru. Někde je mimořádná splátka umožněna jen v době změny fixace, jinde to máte vždy za nějaký poplatek.
Poplatek za účet v bance = banky často požadují, abyste si k hypotéce u nich založili o osobní účet. To je další skrytý poplatek, který vám úvěr může prodražit. Pokud účet v této bance zatím nemáte, a nebudete k této bance přecházet, připravte se i na 200 – 300 Kč měsíčně na poplatcích za účet v bance. Při 30 letech splácení, to opět není zanedbatelná částka.