Klasická hypotéka pokrývá různé typy hypotečních úvěrů. Je sem možné zařadit především hypotéky určené k financování nákupu nového bydlení – byt do osobního vlastnictví, rodinný dům alespoň s jedním bytem, družstevní byt (respektive podíl v družstvu). Patří sem i hypotéka na výstavbu nového bydlení nebo na rekonstrukci (předpokladem ale je, že během rekonstrukce vznikne nová bytová jednotka). Hypotéka může dále pokrývat i stavební pozemek nebo případně i další související výdaje s bydlení (řada bank umožňuje čerpat až 20% z úvěru třeba ba vybavení bytu nebo související výdaje s pořízením bydlení).
Klasická hypotéka je zajištěna nemovitostí. Ten kdo má zájem koupit nový byt nebo dům, nejprve v bance musí předložit smlouvu o smlouvě budoucí (na nákup nemovitosti) a/nebo kupní smlouvu. Na základě této dokumentace banka provede schválení hypotéky a částka je pak převáděna na účet prodávajícího.
Americká hypotéka
Americká hypotéka se od té klasické v mnohém liší. Zatímco u běžné hypotéky půjčuje banka na pořízení nemovitosti, americká hypotéka předpokládá, že už nějakou nemovitost vlastníte. Americká hypotéka je vlastně neúčelový úvěr na cokoliv, kdy dáváte bance do zástavy nějakou nemovitost. Půjčené peníze mohou být vázány na nějaký konkrétní účel nebo je můžete utrácet bez omezení (neúčelové úvěry mají zpravidla vyšší úročení). LTV Americké hypotéky se v závislosti na bance a dalších podmínkách zpravidla pohybuje mezi 50% – 85% (50% platí především pro hypotéky bez doložení vašeho příjmu).
Předhypotéční úvěr
Předhypotéční úvěr se sjednává ve chvíli, kdy nemovitost, na kterou byste si chtěli vzít hypotéku, nesplňuje všechny náležitosti – typicky se může jednat o rozestavěný dům nebo byt, u kterého nemůže banka nechat zřídit zástavní právo.
Refinancování hypotéky
Jedná se defacto o klasickou hypotéku. Jen účelem jejího poskytnutí není koupě nemovitosti, ale uhrazení již poskytnuté hypotéky od jiné banky. Typickým důvodem pro refinancování hypotéky je změna podmínek. Často se vyplatí přejít od současného poskytovatele hypotéky k jinému. Díky refinancování je možné získat výhodnější podmínky (nižší úrokovou sazbu) nebo třeba prodloužit dobu splatnosti. Pozor jen na to, že pokud u hypotéky čerpáte státní finanční podporu, po refinancování o ni přijdete (státní finanční podpora se nevztahuje na refinancované hypotéky).
Hypotéka bez doložení příjmů
Hypotéka, u které nemusíte v bance dokládat svoje příjmy, se může hodit všem, co nemají pravidelný příjem, nebo ho nemohou doložit. Je určena i pro ty, kdo nesplní podmínky pro získání klasické hypotéky (týká se to například i OSVČ, kteří podnikají teprve kratší dobu). U hypotéky bez doložení příjmů ale většina bank nabídne pouze úvěr do výše 50% z odhadní ceny.
Offsetová hypotéka
Offsetová hypotéka je specifický typ hypotečního úvěru. V tomto případě vám banka započítá jako záruku za poskytnutou hypotéku i všechny finanční prostředky, které u ní máte uloženy v jiných finančních produktech. Můžete tak za hypoteční úvěr ručit termínovanými vklady, vklady na spořících nebo jiných účtech. Velkou výhodou tohoto typu hypotéky je to, že peníze vám zůstávají k dispozici a současně tím snižujete zatížení vašeho finančního rozpočtu.
Hypotéka bez registru
Hypotéka bez registru znamená to, že poskytovatel hypotéky (banka) nepřihlíží k záznamům v některém bankovním registru klientských informací. Většina bankovních ústavů totiž neposkytuje hypotéky (obecně jakékoliv půjčky) těm kdo se někdy dostali do problémů při splácení. Řešením je pak právě hypotéka bez registru. U ní ale musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou nebo s tím že vám banka zpravidla nabídne úvěr maximálně do 50% z ceny kupované nemovitosti.
Neúčelová hypotéka
Neúčelová hypotéka je určená na cokoliv. To znamená, že půjčené peníze nemusí sloužit jen k nákupu nějaké nemovitosti, ale že získané peníze můžete použít třeba na zahájení podnikání nebo na jakékoliv jiné výdaje. Neúčelová hypotéka se velmi často označuje jako americká hypotéka.
Investiční hypotéka
Zatímco běžná hypotéka je určena především k financování nákupy bydlení (žadatel o hypotéku si pořizuje nový dům či byt), investiční hypotéka slouží především k financování nákupu komerčních nemovitostí nebo k financování investic do realit. S investiční hypotékou si tak můžete pořídit třeba byt, který pak budete dále pronajímat, nebo z ní můžete financovat nákup nemovitosti k podnikání.