House Real Estate Agent Sold  - Tumisu / Pixabay

Půjčku nebo hypotéku?

Plánujete nové bydlení a potřebujete větší finanční částku na jeho koupi nebo výstavbu? Na účely bydlení existuje spousta různých úvěrových produktů – od klasických hypotečních úvěrů přes americké hypotéky, speciální půjčky na bydlení nebo obyčejné úvěry, které se dají využít na cokoliv. Která z možností je ale nejvýhodnější? Záleží na mnoha okolnostech – jak vysokou částku potřebujete, kolik jste schopní splácet, nebo zda splňujete podmínky daného poskytovatele.

Bankovní hypotéka není pro každého

Logickou volbou při hledání půjčky na bydlení jsou hypoteční úvěry. Hypotéky vycházejí nejlevněji u bank nebo stavebních spořitelen, zájemci o tento typ úvěru ale musejí splňovat určitá kritéria. Musíte mít stálý a dostatečně vysoký příjem, nemít záznam v registru dlužníků a samozřejmě nesmí být na vaši osobu uvalena exekuce nebo insolvence. Získat bankovní hypotéku je těžší než u běžné půjčky, na druhou stranu mají klasické hypotéky velké výhody. Patří mezi ně zejména nízké úrokové sazby, které jsou nyní velmi výhodné, možnost rozložení splátek na dlouhé časové období (u některých bank až na 40 let) a také možnost získat opravdu vysokou částku i na nákladnou stavbu velkého rodinného domu.

V případě, že by vám po nějaké době podmínky vaší hypotéky nevyhovovaly, nebo jste zjistili, že existují lepší a výhodnější nabídky, můžete si požádat o refinancování tohoto úvěru u jiné společnosti. Tato varianta ale závisí i na tom, jakou máte u vaší hypotéky dobu fixace. 

U nebankovní hypotéky je třeba ručit nemovitostí

Nebankovní hypotéky představují alternativu vůči bankovním pro ty, jenž nemají šanci úvěr od banky získat. Společností, jež nabízejí tento typ úvěru je více, společné ale je, že zájemce musí mít vhodnou nemovitost, kterou bude za poskytnutí půjčky ručit. U nebankovních hypoték tak mají šanci i lidé s nižším příjmem, případně se záznamem v registru, půjčka je ale vždy pouze se zajištěním. Nevýhodou jsou – stejně jako u běžných úvěrů – vyšší úrokové sazby, naopak plusem je možnost využít poskytnutou půjčku i na jiné účely než na bydlení – nebankovní hypotéky jsou neúčelové.

Na účel bydlení můžete využít i běžnou půjčku

Vedle hypoték si samozřejmě můžete na bydlení vzít i obyčejnou spotřebitelskou půjčku, která se dá použít na cokoliv a nejste nijak vázáni tím, že byste celou částku museli investovat do bytu či domu. Oproti hypotékám ale mají běžné půjčky vyšší úroky a nejsou tak tolik výhodné. I maximální výše běžné půjčky není tak vysoká, zvláště u nebankovních společností.

Jak si vybrat nejlepší hypotéku?

Pokud si s výběrem té správné hypotéky nevíte rady, pomohou vám nezávislé internetové portály, zaměřené na srovnání úvěrových produktů. Řada z nich kromě srovnání půjček obsahuje i srovnání hypoték a díky tomu tak rychle zjistíte rozdíly mezi jednotlivými nabídkami a budete se tak moci snadněji rozhodnout. K nejlepším webovým srovnávačům patří zejména CoolPůjčky.cz, spoustu informací o hypotečních úvěrech naleznete také na stránce Půjčko.cz

Získat hypotéku nebo jinou půjčku na bydlení není úplně snadný proces. Zatímco krátkodobé sms půjčky do 5000 Kč může získat prakticky každý člověk starší 18 let, u hypotéky už je proces sjednání složitější a je třeba více dokumentů, dokladů apod. Daleko větší roli zde hrají úrokové sazby, fixace a mnoho dalších aspektů. Klasická hypotéka má ale velmi nízké úroky (nejnižší začínají už kolem 1,5 %) a pokud máte možnost ji získat, určitě se vyplatí více než obyčejná půjčka.

WolfBlur / Pixabay