Na konci června 2012 (28. 6. 2012) snížila Česká národní banka úrokové sazby. Z původní hodnoty 0,75% se základní úroková sazba snížila na 0,5%. K poslední podobné změně došlo v květnu 2010. Od této základní úrokové sazby se následně odvíjí sazby úroků u hypoték, bankovních vkladů a úvěrů.
Snížení úrokové sazby = zlevní hypotéky?
Výše úrokové sazby (konkrétně se pak jedná o PRIBOR) je zásadní údaj pro stanovení výše úroků u hypotéky a dalších úvěrů na bydlení. Všechny banky, které nabízí hypotéky, stanovují zpravidla úroky tak, že k základní úrokové sazbě ČNB připočítají nějaké navýšení (svoji provizi a zisk). Pokud klesá základní úroková sazba, měli by klesat i úroky u hypotéky.
Pokles základní úrokové sazby ale pocítí jen ti, kdo nemají u hypotéky sjednánu fixaci. Snížení úrokové sazby se totiž ihned může projevit jen u těch, kdo mají variabilní úrokovou sazbu. Pokud jste si u hypotéky sjednali nějakou dobu fixace, pak po celou tuto dobu platíte konstantní úrok, a o případné změně můžete jednat až při skončení dohodnuté doby fixace.
Změna a případné snížení úrokové sazby u hypotéky by se u většiny bank měla projevit během následujících týdnů. Vzhledem k vysoké konkurenci na hypotečním trhu se nedá čekat, že by banky se změnou nějak dlouho otálely.
Například Česká spořitelna již oznámila, že od července bude snižovat úrokové sazby u hypoték o 0,15%. Nově tak nejnižší úroková sazba u hypotéky bude u České spořitelny jen 3,04%.
K čemu je dobré snížení úrokové sazby
Krok, který provedla ČNB, tedy snížení základní úrokové sazby na 0,5% zřejmě nebude mít zásadnější ekonomický dopad. Česká republika již nyní měla nižší úrokovou sazbu než v ostatních zemích EU (všechny ostatní země EU, které používají Euro, se musí řídit rozhodnutím centrální evropské banky, která má nyní základní úrokovou sazbu nastavenou na 1%). Třeba takové Polsko pak má základní úrokovou sazbu 4,75%. V USA se pak úrokové sazby pohybují ještě níže, americký FED je stanovuje v rozmezí 0% – 0,25%
Snížení úrokové sazby by se mělo výrazněji projevit pouze v oslabení české koruny. To by mohlo být výhodné pro exportní firmy. Naopak to ale může zdražit import zboží.