Americká hypotéka? To si jako mám jet půjčit na barák až do Ameriky? No, dneska už by se nechal takto vyvést z míry už skutečně málokdo. Přestože pojmenování produkt dostal bezpochyby po zemi svého původu, už u nás dávno zdomácněl.
Princip fungování
Americká hypotéka, řekněme si to na rovinu, vlastně hypotékou není. Pod názvem hypotéka si představíme půjčku od banky či jiného subjektu, za kterou si pořídíme dům či byt. Americká hypotéka funguje přesně naopak – co taky v Americe ne! Musíte mít dům, teprve pak si můžete půjčit.
Proč a k čemu?
Zaručíte-li se svým domem či bytem – chatou, chalupou, garáží, pozemkem – půjčí vám poskytovatel americké hypotéky peníze zpravidla ve výši 30 – 70% odhadní ceny vaší nemovitosti. Co s nimi uděláte, je jen na vás, americké hypotéky bývají v naprosté většině případů bezúčelové. Přijde vám to jako nerozum? Přesto americkou hypotéku rovnou nezatracujte. Představte si, že vám padá střecha na hlavu a na novou nemáte. K čemu vám bude dům, do kterého zatím prší, za pár let vám možná spadne na hlavu? Produktu však zhusta využívají také lidé, kteří už nemají jinou možnost, jak přijít k penězům. Riskují střechu nad hlavou a nebývá výjimkou, že prohrají.
Kam pro ni jít?
Americkou hypotéku dnes nabízejí všechny banky na českém trhu a spolu s nimi i celá řada nebankovních společností. Tvrdíte, že ta vaše ne? Zkuste se v nabídce služeb podívat na půjčku se zástavou nemovitosti – název jiný, produkt totožný. Výběr je skutečně široký. Ne sice, že byste si mohli podmínky přímo diktovat, ale rozhodně můžete volit takové, které jsou pro vás co nejpřijatelnější a nejpřitažlivější.