Realita doby je taková, že pokud chce většina z nás bydlet ve svém, musí si prostě zřídit hypotéku. Vzít si hypotéku je přitom velké rozhodnutí, protože se zavazujeme splácet poměrně vysokou částku po dobu třeba i třiceti let. Výběr hypotéky tedy rozhodně není radno podceňovat. Nutné je promýšlet, počítat a hlavně – dobře vybrat. Poradíme vám, jak byste měli postupovat a na co si dát pozor.
Na začátku stojí promyšlené rozhodnutí
Na začátku celého procesu musí být důkladná analýza vaší finanční situace. Dobře si spočítejte vaše měsíční příjmy a samozřejmě i všechny výdaje. Musíte mít jistotu, že když dáte peníze na hypotéku, zbude vám ještě dost financí na plnohodnotný život. Od množství peněz, které dáte stranou, se potom obvykle odvíjí výše hypotéky. Dobrou představu o tom, jak vypočítat hypotéku, vám mohou dát online hypoteční kalkulačky. Stačí do nich zadat vše potřebné a ihned dostanete přehled hypoték u jednotlivých bank.
Prohlédnut si tak můžete podmínky a na základě toho se rozhodnout, kterou z bank budete kontaktovat. Pozor si dejte nejen na výši splátek, ale i na výši poplatků (například za vyřízení hypotéky, za předčasné splacení, za vedení účtu atd.). Pokud si nevíte rady, obraťte se na nezávislé poradce.
Jakou formu hypotéky vybrat?
Možná o tom nevíte, ale můžete vybírat vlastně mezi dvěma typy hypotéky. Je to klasická hypotéka, při které dokazujete příjem a musíte projít poměrně složitým procesem schvalování. Druhým typem je speciální hypotéka bez příjmu. U tohoto typu hypotéky nemusíte dokazovat příjem. Musíte ale počítat s vyššími úroky. Tento typ hypotéky je určen především pro ty, kdo svůj příjem nechtějí nebo nemohou dokázat – například OSVČ nebo ti, kdo dostávají pouze minimální mzdu a zbytek výplaty „bokem“.
Pozor na právo!
Při zařizování hypotéky se musíte připravit na poměrně složité papírování a s ním spojené oběhávání úřadů. Jednou z povinností, která vás nemine je, že budete muset zařídit zástavní právo smluvní k nemovitosti na katastrálním úřadu.