Opakovaně jsme si zvykli číst zprávy o dalším propadu cen nemovitostí a s tím souvisejících klesajících cenách hypoték. Nyní je už zase všechno jinak. Banky se obávají inflace a návratu finanční krize. Zvyšují se úrokové sazby, žadatelé se pečlivěji prověřují. Banky jsou nuceny přehodnotit svůj přístup také díky stoupajícímu počtu klientů s nesplacenými hypotékami, jejichž nemovitosti v důsledku dlouhodobě klesajících cen již nepokrývají výši dříve poskytnuté hypotéky.
Plošné zvyšování úroků
Přes centrální bankou slibovaný pokles inflace peníze stále ztrácejí svou cenu. To vede banky k hromadnému zvýšení úroků z hypoték, čímž se snaží zabezpečit si svůj zisk. Klienti propadají šílenství, kdo může, snaží se zafixovat si úrokovou sazbu pokud možno hned a na co nejdelší dobu, protože po dlouhodobém poklesu lze nyní očekávat stejně dlouhodobý růst úroků. V průběhu jediného měsíce úroková sazba vzrůstá i o 0,2%. Současná výše fixovaných úroků je přitom minimálně o 1% vyšší, nežli tomu bylo ještě před rokem.
Ekonomiko, kam kráčíš?
Quo vadis??? Stále trvá vysoká nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje. Rostou spotřebitelské ceny, zdražují energie. To vše má vliv na inflaci, která se zpětně podepisuje na výši úroků u hypoték. Půjde-li inflace v příštím roce dolů, půjdou spolu s ní dolů i úroky.
Dobrou zprávou však je, že konkurenční boje mezi bankami jim nedovolí zdražovat příliš výrazně. Zvyšování úroků se pak klientům snaží kompenzovat akcemi typu odpuštění vstupního poplatku, atp.
Důvod k radosti mají naopak ti, kdo bance nedluží, ale naopak chtějí vlastní finance zhodnotit. Stejně jako rostou úroky hypotečních úvěrů, rostou i úroky u termínovaných vkladů, ovšem pozor, jen u těch dlouhodobých. krátkodobé vklady a spořící účty pro banky zdaleka nejsou natolik zajímavé, aby se snažily učinit je pro klienty atraktivnějšími – snaží se zajistit si vaše peníze na delší dobu jako zdroje pro úvěrování, až konečně dojde ke slibovanému ekonomickému růstu.